Ana Sayfa » Cep Telefonu

5G Teknolojisi Hayatımıza Neler Katacak

Ekleme Tarihi : 11 Haziran 2015 – 00:31

5G Teknolojisi Hayatımıza Neler Katacak

5g-ile-neler-degisecekYapılan çalışmalar ışığında, 2020 yılında kullanılması planlanan 5G teknolojisi, teknoloji ile ilgili olan herkeste büyük bir merak uyandırmaktadır. 4G teknolojisi bile, Türkiye’de tam bir bilgi doygunluğuna ulaşmadan, uzmanlar 5G hakkında yorumlarda bulunmaya bile başladı.
AB tarafında 700 milyon euro bütçe ayrılarak çalışmaları devam ettirilen bu teknoloji, AB ve Güney Kore ülkeleri arasında imzalanan bir anlaşmayla  çalışmalarına devam etmektedir. Ortalama olarak 5 yıl sonra hayatımıza girecek olan bu teknoloji hayatımızda ne gibi gelişmelere yol açacak?
5G Teknolojisinin Hayatımıza Katacakları:
1 – Çok Süratli Olacak
Samsung markasının, 2014 yılındaki 5G teknolojisi denemelerinde ulaştığı hız olan 7,5Gb/sn hızını aşması bekleniyor. Böylece 2020 yılında 4K’nın kenara çekilip 8K ile izlenim yapılabileceği düşünülmektedir.
2 – Nesnelerin İnterneti Yükselecek
5G uygulanmaya başladığı zaman, zamanının en akıllı interneti olacak olması sebebiyle, ona bağlanan cihazlarında akıllı özellikte olması gerekecek. Bu sayede sürücüsü olmayan otomobiller akıllı yollarda, ağaçlara bağlanmış olan sensörler sayesinde ağ yoluyla sürekli olarak veri alışverişinde bulunacak. Yapılan tahminlere göre, bu teknolojinin sağlanmasıyla birlikte internete bağlanan nesne sayısının 2020 yılında, 25 milyarı bulması bekleniyor.
3 – Bant Genişliği Kapasitesinde Çok Büyük Artış Sağlanacak
İnternete bağlanan yeni ve akıllı cihazlar, şuanda ihtiyaç duydukları kapasitenin 1000 kat daha fazlasına ihtiyaç duyabilecek. 5G, sürücüsü olmayan otomobiller için şart olmamasının yanı sıra önemli faydalar sağlayacak.
4 – Kırılma Ya da Dökülme Görülmeyecek
5G için, en iddialı tahminlerden birisi olarak öne çıkan özelliğidir. Güvenilirlik sorunları çözülerek, bozulmayan bir ağ sağlaması planlanıyor. 5G’nin gecikme süresinin, sadece 1 milisaniye (4G’den 50 kat daha hızlı) olması beklenmektedir.
5 – Öncelikle Avrupa mı?
Teknolojinin deneneceği ilk ülkenin Kore olması beklenmektedir. Nokia Networks CEO’su Rajeev Suri’nin yaptığı açıklamaya göre; Kore’yi, Japonya’nın takip etmesi, ardından da ABD’nin takibi beklenmektedir.

Tags: ,

Leave a comment!

Add your comment below, or trackback from your own site. You can also Comments Feed via RSS.

Be nice. Keep it clean. Stay on topic. No spam.

You can use these tags:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar.