Almanya’da robo-taksi uygulaması
30 Temmuz 2017
KaRaKTeR
Paylaş

Teknoloji çağlar boyunca hayatın her yerinde insanlığa büyük faydalar getiren bir olgudur. Yani teknoloji insanlığın varlığından beri sürekli olarak gelişmekte ve değişmektedir.  10 yıl öncesinde mümkün olduğu düşünülmeyen bir şey günümüzde çok alışılageldik bir şey olabiliyor.

Örneğin taşıt sektöründeki  güvenlik, ekonomik ve pratik gelişmeler ile yolculuğu hemen herkes için mümkün kılabilen fırsatlar ortaya çıkmıştır. Bunun bir örneği de yeni yürürlüğe giren otomatik pilotlu robot takisiler. 2018 yılında Almanya’da görevlerine başlayacak olan bu araçlar rotalarını uydular sayesinde belirleyecek olup, her tarafında bulunan sensörleri ile diğer araçlar ile arasındaki mesafeyi koruyabilecek. Güvenliğe oldukça önem verilen bu sistemlerde şimdilik belirli bir hız limiti olacak. Ayrıca  2022 yılına kadar bu robot taksilere normal sürücüler eşlik edecek. 2022 yılından sonra yaygın olarak kullanılmya başlayacak robot taksiler, otomatik pilot arabaların öncüsü olacak. Yakın gelecekte ise otomatik pilot sistemleri üzerinde çalışmalar devam edecek ve kişisel vasıtalar da otomatik pilot özelliği ile gelecektir.  Bu sistemin önemli ölçüde gelişmesi  trafik kazalarını azaltabilir.

Çünkü bazı sürücüler trafik kurallarını görmezden gelerek araçlarını bilinçsizce sürüyorlar. Ancak otomatik pilot sistemi bunun önünce geçiyor olası bir hız aşımında veya kural ihlalinde sürücüyü uyarabiliyor.  Elektrikli otomobillerin de gelişmesi ile birlikte otomatik pilot sistemli araçlar güvenli olmanın yanı sıra ekonomik de olacak.  Şimdilik sadece taksi gibi görevlerde kullanılacak olan bu araçların yakın zamanda kişisel araçlarda da uygulanması bekleniyor.