Android P Hakkında Detaylı Bilgiler
26 Mart 2018
KaRaKTeR
Paylaş

Android işletim sistemli cihazlar için yayınlanan yeni güncelleme olan Android P kullanıcılara birçok yenilik sunuyor. Özellikle arayüz bakımından ciddi gelişmeler sunan android p kullanıcılarından takdir toplamaya başladı. Henüz tam olarak tüm kullanıcılara sunulmamış olan bu özellikler şimdiden birçok kişinin dikkatini çekmiş ve beta sürümü ile sınırlı cihazlarda kullanıma sunulmuştur. Samsung, Xianomi ve OnePlus gibi cihazlarda Android P gayriresmi olarak kullanıma sunuldu. Beta sürümünün sunulduğu bu versiyonda kullanıcılara bazı özellikleri test etmesi için fırsat verildi. Ancak tüm kullanıcılar Android P’nin nasıl olduğunu merak etmeye başladı. Yapılan ön incelemelere göre kullanıcı odaklı birçok gelişimin yer aldığı ve dikkat çeken özelliklerin eklendiği ifade ediliyor.

Android P Kullanıcılarına Pratiklik Sunuyor

Android açık kaynak kodu projesi kapsamında vaat edilen yeniliklerin Android P ile devreye sokulacağı iddia ediliyor. Özellikle giden ses tonuna yönelik yapılan çalışmalar karşı tarafın farklı tonlarda ses duyabilmesi açısından önemli bir özellik olarak görülüyor. Bununla birlikte Android P’nin birçok pratik özellik ile hayatımıza gireceği ifade ediliyor. İlk olarak ekranı yan çevirmekten ve ekranın sürekli olarak yan çevrilmesinden rahatsız olan kullanıcılara yönelik ufak bir yenilik yapıldığı göze çarpıyor. Sağ alt köşede bulunan görünmez noktaya basarak ekranı istediğiniz yöne çevirebilir ve bunun otomatik olmamasını sağlayabilirsiniz. Ekranda bulunan tüm öğeler yan çevrileceği gibi yan ekrana uyumlu olarak sunulacaktır.

Android P’nin diğer özelliği ise tek tuş ile medya seslerini kontrol edebilme özelliği oluyor. Sadece arama ve mesaj sesinin ayarlandığı eski sürümlere nazaran dikkat çekici gelişmeler yapıldığı gözlemlenmektedir. Aynı zamanda bu yenlikler kullanıcılara pratik araçların sunulmasını da sağlıyor. Bir diğer önemli özellik ise hızlı cevapla seçeneğinin geliştirilmiş olması.. Android P ile birlikte bildirim üzerinden hızlı cevaplama yapabilirsiniz. Başka hiçbir ekrana sevk edilmeden gelen bildirime basarak dilediğiniz yanıtı verebilirsiniz. Son olarak arka plandaki uygulamaların kamera mikrofon gibi özelliklere erişimini kısıtlayabileceğiniz mod eklendiği göze çarpıyor. Böylece siz istemediğiniz müddetçe hiçbir uygulama kameranıza ve mikrofonunuza erişim sağlayamayacaktır. Tüm bu geliştirmelere dikkat çeken ilk özelliklerdir.