Apple Tweak Nedir, Tweak ile neler yapılabilir?
20 Ağustos 2017
KaRaKTeR
Paylaş

Apple bilindiği üzere kullandığı işletim sistemi olan iOS ile korumacı ve güvenlik açıkları minimize edilmiş bir sistemi kullanmayı tercih ediyor. Her ne kadar Apple sistemine müdahale edilmesine karşı olsa da özgürlüğüne düşkün ve işletim sistemini sınırsız kullanmak isteyen kullanıcılar bu sistemleri kırıyor ve sınırsızlaştırıyor. Bu yazımızda Apple Tweak Nedir, Tweak ile neler yapılabilir? Konusunu anlatarak sizler için bu özgürlüğü anlatacağız.

Çoğu kullanıcının bilmediği bir terim olan, Tweak nedir?

Tweak aslında herkesin kullanması gereken ve sizi özgürleştirecek şeye verilen isimdir. Tweak sayesinde Apple sisteminin yapamadığı özellikleri ve uygulamaları gerçekleştirmenizi sağlayan ilaç gibi bir araçtır.

Tweak ile Neler Yapılabilir?

Tweak araçlarını kullandığımız zaman, iOS işletim sistemini sınırsızca kullanmamızı sağlıyor. Gerisi tamamen sizin hayal gücünüze kalmış. Aklınıza gelen her şeyi kolayca yapabilirsiniz. Bunu birkaç örnek ile açıklayalım.

Örneğin operatör yazısını değiştirebilirsiniz. Operatör yazısının yerine farklı simgeler ekleyebilirsiniz. Bildirim merkezine widget ekleyebilirsiniz. Kilit aç yazısını değiştirme ve benzeri birçok özelleştirmeyi yapabilirsiniz.

Bunları yapmanız ve deneyimlemeniz için bir Tweak aracına ihtiyacınız olacaktır. Bunun için NCSettings Tweak aracını kullanacağız.

Bu Tweak sayesinde bildirim merkezine wi-fi özelliğini ekleyebilirsiniz. 3g özelliği ekleyebilirsiniz. Kişisel erişim noktası özelliği ekleyebilirsiniz. El feneri özelliği ekleyebilirsiniz.

Bu ve bunun gibi birçok özelliği NCSettings aracı ile yükleyebilirsiniz. Eğer farklı özellikler ve farklı özelleştirmeler isterseniz internet üzerindeki birçok tweak aracından faydalanabiliriz.