Ana Sayfa » İnternet

Apple ve Ericsson Arasındaki Dava Sürüyor

Ekleme Tarihi : 6 Nisan 2015 – 23:18

apple-teknoloji-haberApple ve Ericsson arasında bir süredir süregelen bir dava söz konusu ve bunun nedeni ise Apple ve Ericsson arasında başlayan bir anlaşmanın sona ermesi ile birlikte başlayan anlaşmazlıktır. Amerikan Ticaret Komisyonu’nun da bu olaya dahil olması ile birlikte olay farklı bir boyuta geçti. Amerikalı teknoloji devi Apple, İsveçli bir telekomünikasyon firması Ericsson arasında devam eden anlaşma geçtiğimiz Ocak ayında sona ermişti. Bunun üzerine ikili bir türlü uzlaşamamış ve her geçen gün daha da büyüyen bir sürtüşmeye yol açmıştır. Bunun üzerine bu süreç yasal bir hal almış ve Ericsson Apple’ı kendi patentlerini ihlal etmekle suçlamıştı. Gittikçe büyüyen bu gerginlik hala bir çözüme kavuşmuş değil. Ericsson’un 4G/ LTE teknolojilerini kullanmakta olan Apple, Ericsson’nun kendisine sunmuş olduğu ücretlerin fazlalığından yakınıyor.

Bu süreç devam ederken bir de olaya Amerikan Ticaret Komisyonu dahil olmuş ve Apple’ı zor durumda bırakmıştır. Ericsson’nun sunmuş olduğu, patent ihlali suçlamalarının ardından harekete geçen Ticaret Komisyonu Apple’a karşı bir soruşturma açtı. Bu ciddi suçlamaların yer aldığı davanın gittikçe büyümesi yüzünden özellikle de Amerikalı teknoloji devi Apple’ı zor durumda bırakacak gibi görünüyor. Fakat Amerikan Ticaret Komisyonu’nun olaya dahil olması uzlaşma ihtimalini yükselttiği söyleniyor. Ericsson da güçlü bir ortağını kaybetmek istemeyeceği için anlaşmaya varılması bekleniyor. Amerikan Ticaret Komisyonu, ABD’de satışı durdurabilmeye yetkili tek merci olduğu için kısa zamanda bu anlaşmazlığa bir son verilmesi bekleniyor.

Tags: , , ,

Leave a comment!

Add your comment below, or trackback from your own site. You can also Comments Feed via RSS.

Be nice. Keep it clean. Stay on topic. No spam.

You can use these tags:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar.