Ana Sayfa » Teknoloji

Bilgisayar Çok Yavaşladığında Yapılması Gerekenler

Ekleme Tarihi : 27 Nisan 2017 – 08:43

Birçok bilgisayar kullanıcısı tarafından genellikle bilgisayar yavaşlamasıyla internet yavaşlamasını ayırt edememektedir. Eğer internette gezinirken web sitelerin, videoların ve görsellerin açılması uzun zaman alıyorsa bu internet hızının yavaşlamasından kaynaklıdır. Bilgisayar içindeki öğelerin açılması ve programların açılması uzun zaman alıyorsa bu kesinlikle bilgisayarın yavaşlamasından dolayıdır. İnternet yavaşlamasına karşın birçok programlar ve çözümler sunulsa da, bilgisayar yavaşlamasın bu gibi çözümler mevcut değildir. Bilgisayar yavaşlamasının birçok nedenleri vardır. Bu nedenlerin başında sistem gelmektedir. Sistemin ağır çalışması genellikle yüklü olan programların fazla olması veya bu programların ağır olmasından dolayıdır.

Bir diğer önemli etkense Sabit Disktir. Sabit diskte bulunan dosyaların parçalanmış halde bulunması bilgisayarınızı oldukça yavaşlatır. Parçalanmış olan dosyaları birleştirmek için bilgisayarımdan C diskinin üzerine fareyle sağ tıklayarak özelliklere giriniz. Ardından araçlar sekmesini seçerek şimdi birleştir seçeneğini seçiniz. Bu komutları izlediğinizde bilgisayarınız büyük ölçüde hızlanacaktır.

Bilgisayarınızın yavaşlamasının bir diğer sebebiyse dosya birikintileridir. C diskinin çoğu kısmını gereksiz dosya birikintileri doldurmaktadır. Bu birikintileri temizlemeniz bilgisayarınızın daha hızlı bir şekilde çalışmasına olanak sağlayacaktır.

Bilgisayarınızdan silmiş olduğunuz programların izleri bilgisayarınızda kalmaktadır. Bir programı silmeniz demek o programdan tamamen kurtulmak anlamına gelmemektedir. Bu programları tamamen temizlemek için CCleaner tarzı programları kullanmanız gerekmektedir. Bu gibi programlar sayesinde bilgisayarınızı daha hızlı bir duruma getirebilirsiniz. Bilgisayarınızda gereksiz olarak yer kaplayan bu program kalıntılarından acilen kurtulmanızı öneririm.

Leave a comment!

Add your comment below, or trackback from your own site. You can also Comments Feed via RSS.

Be nice. Keep it clean. Stay on topic. No spam.

You can use these tags:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar.