Ana Sayfa » Genel

Crontab Oluşturma Nedir? Nasıl Kullanılır?

Ekleme Tarihi : 23 Mayıs 2017 – 02:46

Yazılımcılar oldukça yoğun bir çalışma programına sahiptirler ve birçok işi aynı anda yapamamaktadırlar. Bunun içinde onlara bir yardımcı gerekmektedir. Gelişen teknoloji yazılımcıları da, düşünerek onlar içinde kolaylıklar sağlamıştır. Bu konuda yazılımcılar için geliştirilmiş olan Crontab onlar uyurken veya iş yaparken onların yerine bazı işlemleri gerçekleştirmektedir. Bu işlemler mesela; yazılımcı gece dörtte web sitesinin abonelerine mail atmak zorunda. Fakat bu saatte uyuyor olması gerek veya başka işleri var. Yazılımcı Crontab’da bu işlem için atılacak olan maili ayarlıyor ve saati geldiğinde mailler Crontab yoluyla otomatik olarak gönderiliyor. Crontab’ın yazılımcılara sunmuş olduğu avantajlar bununla da bitmemekte.

Belirlemiş olduğunuz URL üzerinden ayarlamış olduğunuz saatte indirme işlemi gerçekleştirir.

Sistemde belirlemiş olduğunuz dosyalarınızı ayarlamış olduğunuz saatlerde yedekler.

Almış olduğunuz dosya veya belgeleri uzakta olan herhangi bir sunucuya gönderilmesini sağlar.

İstediğiniz zamanda ve ayarladığınız saatte sistem üzerinden abonelerinize otomatik bir şekilde mail atabilmenizi sağlar.

Crontab sayesinde sitenizden istediğiniz kişileri engelleyebilir, yani, sitenizi görmesine izin vermeye bilirsiniz. Aynı şekilde engellemiş olduğunuz kişileri tekrar sitenize davet edebilir, onlara görünür olabilirsiniz. Bunun için web sitenizde ika adet dosyanız olması gerekmektedir. Bunlar; allow ve deny’dir.

Crontab kullanıcılarına oldukça fazla avantajlar sağlamaktadır. Yazılımcıların neredeyse tamamının kullanmış olduğu bu program bir mühendislik harikasıdır. Zaman kazanmanızı sağlayan bu program günün her saatinde kullanılabilir.

Leave a comment!

Add your comment below, or trackback from your own site. You can also Comments Feed via RSS.

Be nice. Keep it clean. Stay on topic. No spam.

You can use these tags:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar.