E-Devlet Sistemiyle Neler Öğrenilebilir?
19 Şubat 2017
KaRaKTeR
Paylaş

Uzun süre önce e-devlet uygulamasına geçilerek hem vatandaş hem de devlet işleri biraz daha düzene sokulmuş oldu. Resmi dairelerde saatlerce sıra bekleyenler, işi bir türlü zamanında yetişmeyenler ve hatta kilitlenen sistemler artık eskide kaldı. Vatandaşlar e-devlet kullanmaya başladıkları andan itibaren pek çok işlerini kendi başlarına yapabilmekte, oturdukları yerden rahatlıkla bitirebilmekteler.

E-Devlet Sistemi ile Neler Yapılabilir?

E-devlet uygulamasını kullanmaya başladıktan sonra başbakanlığa yazdığınız dilekçeden 4A/4B/4C hizmetlere kadar pek çok şeyi öğrenmeniz mümkün.

E-devlet şifreniz ile e-pasaport gönderi takibi, araç sorgulama, sürücü belgesi ceza puanı sürücü belgesi iptal bilgisi,  e-vergi levhası sorgulama, meslek kursu, İŞKUR iş başvurusu, iş başvurucu sonucu sorgulama, işsizlik ödeneği hakkında bilgi edinme, MEB sınav detaylarını sorgulama gibi bilgiler öğrenilebilir.

E-Devlet Şifresi ile Neler Öğrenilebilir?

Aldığınız e-devlet şifresi ile PTT kayıtlı gönderi takibi yapabilmeniz mümkün. Bunun yanında aile hekimi ve yeşil kart sorgulama gibi haklar da bulunmaktadır. Bir tüketici olarak Sanayi ve Ticaret Bakanlığı üzerinden tüketici şikâyetlerinde bulunma, kullanım kılavuzu edinme, garanti belgesi sorgulama gibi haklarınız da bulunmaktadır.

Tapu üzerinden harç sorgulama ya da tapu bilgileri öğrenme fırsatı yine e-devlet ile mümkündür. TBMM’ye e-devlet üzerinden dilekçe yazabilir, internet üzerinden randevu alabilirsiniz. Günlük döviz kurlarından araç muayene sorgulamanıza kadar pek çok işlemi e-devlet istemi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.  E-devlet şifrenizi en yakın PTT şubesinden temin edebilirsiniz.