Ana Sayfa » İnternet

Google Analytics Nedir ve Nasıl Kullanılır

Ekleme Tarihi : 3 Temmuz 2017 – 10:50

GOOGLE ANALYTİCS NEDİR

Google’ın yazılımcılar için ücretsiz sunmakta olduğu ve oldukça gelişmiş olan bir izleme sistemidir. Bu sistem sayesinde web sitelerinde olan biten tüm durumları izleyebilmek mümkün hale geliyor. Onlarca izleme seçeneğini beraberinde getiren Google Analytics sistemi bir web sitesini tüm detayları ile inceleyerek en iyi sonucu kullanıcıya verebiliyor. İzlemekten kastımız ise aktif kullanıcılar, siteye günlük giren kullanıcılar, sitedeki oturumlar, siteye giren cihazlar, siteye girilen şehirler vs. daha burada sayamadığımız onlarca hatta yüzlerce çeşitteki bilgiyi önümüzde raporlayan bir sistemdir. Yazılımcılar ve web sitelerini kontrol eden kişilerin oldukça işine yarayan bu son derece gelişmiş sistem sıfıra yakın hata payı ile her zaman için bize doğru analizleri göstererek internet sitelerindeki hareketleri daha yakından takip etmemizi sağlıyor. Piyasadaki en iyi sistem olan Google Analytics milyonlarca kullanıcısı ile ülkemizde de dünyada da her zaman zirvede boy göstermeye devam ediyor.

NASIL KULLANILIR

Google Analytics’i kullanabilmeniz için ilk olarak gmail hesabınız ile Analytics’in resmi internet sitesine kayıt olmanız gerekiyor. Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra sizden internet sitenizin url adresini isteyen sisteme sitenizin adresini girmelisiniz. Bu site için üretilecek olan Analytics kodunu sitenizin ilgili alanında kullandığınız taktirde Google Analytics sitenizi tüm alanlarda analiz etmeye başlayacaktır. Sisteme girerek tüm detaylara göz gezdirebilirsiniz. Çeşitli kategorilerde internet sitenizi analiz eden bu sistemde online kullanıcıları da görebileceğiniz bir alan geliştirilerek sitenizdeki anlık kullanıcı durumunu da görebilmeniz sağlanmış.

Leave a comment!

Add your comment below, or trackback from your own site. You can also Comments Feed via RSS.

Be nice. Keep it clean. Stay on topic. No spam.

You can use these tags:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar.