Ana Sayfa » Gündem, Teknoloji

Google’ın Sürücüsüz Aracı

Ekleme Tarihi : 14 Temmuz 2016 – 05:21

google-sansursuz-araciZaman ilerledikçe teknoloji gelişiyor ve teknoloji geliştikçe önceleri hayal gibi görünen şeylerin gerçek olduklarını görüyoruz. Bunlardan biri sürücüsüz araba fikriydi ve gerçek oluyor. Teknolojinin önde gelen ismi ABD’ li Google ve İtalyan markalı araba üreticisi Fiat Chrysler bu fikri hayata geçirmek için el ele verdiler.

İki şirketin konu hakkında yaptıkları ortak açıklamalara baktığımızda Fiat’ın bu yıl içinde 100 adet civarında 2017 model Chrysle Pacifica Hybrid araç üreteceğini, Google’ın da bu araçlara sürücüsüz kullanılabilme donanımı kazandıracak yazılım, sensor vb. sağlayacağını öğreniyoruz.

Google, söz konusu araçları sürücüsüz araç testlerinde kullanacak. Fiat’ın konu hakkındaki düşünceleri ise girişimlerinin otomobil sektöründe inovasyonu arttıracağı yönünde görülüyor. Nitekim FCA İcra Kurulu Başkanı (CEO) Sergio Marchionne’ in konu hakkındaki açıklamalarında da buna değindiğini görüyoruz.

Bu arabaların üretilmesindeki asıl amacın karayollarının daha güvenli hale getirilmesi olduğu düşünülüyor. Çünkü ABD’ de her yıl 33.000 civarında kişinin ölümüne neden olan kazalar gerçekleşiyor. Bu kazaların gerçekleşme sebeplerine bakıldığında insan hatası sebebiyle gerçekleşen kaza oranı korkunç denilebilecek bir rakamla temsil ediliyor. Bu rakam %94, yani kazaların yüzde 94’ ü insan hatası kaynaklı gerçekleşiyor.

Sürücüsüz araçların bu hataları ortadan kaldırıp yolları daha güvenli hale getirebilme ihtimalleri var ve şu anki duruma bakıldığında Google’ın sürücüsüz araçlarının bu ihtimali kesinleştirmesi herkesçe temenni ediliyor.

Leave a comment!

Add your comment below, or trackback from your own site. You can also Comments Feed via RSS.

Be nice. Keep it clean. Stay on topic. No spam.

You can use these tags:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar.