İnsan Beyin Hücresi Fareye Enjekte Edildi
29 Kasım 2017
KaRaKTeR
Paylaş

Farelere İnsan Beyni Hücresi Enjekte Ettiler 

Eski zamanlardan beri çoğu deneyler, insana yakın bir DNA ‘ya sahip olan fareler üzerinde yapılmaktadır. Bu deneyler sayesinde bugünkü teknolojiye birçok eser bırakıldı. Artık günümüzde deneylerde kullanılan hayvanlara karşı olan Hayvan Severler sürekli olarak bunun etik olmadığını dile getirmişler buna rağmen hala deneylerde hayvanların kullanılmasına izin verilmiştir.

Fareler üzerinde yapılan deneylerin insanlar üzerinde de aynı etkiyi gösterdiği tespit edildikten sonra çoğu deneylerde, deney faresi kullanılmıştır. Bu deneylere her geçen gün artarken en dikkat çekici olanı Amerika’nın Stanford Üniversitesi’nden geldi.

Stanford Üniversitesi’nde yapılan deneye göre, uzmanlar farelere insan beyin hücresi enjekte etti. İnsan beyni gibi davranan organoid hücresini geliştirdikten sonra bu hücre farelerin kan dolaşımına aktarıldı ve uzunca bir süre yaşaması sağlandı. Daha sonra farelerin gözüne ışık tutulduğunda bu hücrelerin tepki verdiği gözlemlendi. Bu deneysel çalışmada farelere 3 ya da 4 organoid hücresi bağlandı. Uzmanlar tam hücre sayısına eşit miktarda bağlanırsa ne olacağını şuan için bilmiyor. Bazı uzmanlara göre bu olay tıp dünyasında çığır açacak nitelikte. Tedavi olmayan beyin rahatsızlıklarının tedavisinde ve teşhis yolunda bu araştırmanın çok önemli olduğunu savundu. Bazı uzmanlar ise farelerin insansı bir hal alabileceğini ve onlara daha saygılı davranabileceğimizi belirtti. Bu olay ne kadar çığır açıcı gibi görünse de hala etik olup olmaması tartışılmaktadır.