Ana Sayfa » Teknoloji

Intel Core i9 İşlemci ve Core X Serisi

Ekleme Tarihi : 2 Haziran 2017 – 23:15

Bilgisayar işlemcilerinde başı çeken firmalardan birisi olan Intel’in yetkilileri, geçtiğimiz günlerde Tayvan’daki Computex 2017 programında yeni geliştirmiş oldukları işlemci serisini tanıttılar. İsmi Core X olan bu seri Core i5, Core i7 ve Core i9 işlemcilerinin birleşiminden oluşuyor. Core X, performans yönünden karşı karşıya geldiği birçok rakibinin önüne geçmiş durumda. Ayrıca Intel firması, Core i9 Extreme için ilk defa 18 çekirdeğe sahip olan bir işlemcinin üretimini gerçekleştirdiklerini açıkladı. Bu işlemcinin yaklaşık olarak 2.000 dolar gibi bir tutara sahip olması tahmin ediliyor. Başlangıç türü 4 çekirdekli Core i5 işlemcinin ise fiyatı yaklaşık olarak 242 dolar olacak.

Çok yüksek performans gösteren işlemcilerden biri olan Core i7, iki farklı versiyonda karşımıza çıkacak. Bu versiyonlarından 4 çekirdekli olanı 339 dolar, 8 çekirdekli olan versiyonu ise 599 dolardan satışa çıkarılacak. Core X’in en yüksek düzeyde performans gösteren işlemcisi Core i9 ise tam 5 farklı versiyonda piyasaya sunulacak. 10 – 18 çekirdek arası geometrik olarak artan Core i9 işlemci versiyonlarının fiyatları da ortalama olarak 1000 – 2000 dolar arasında değişiklik gösterecek. Tüm versiyonları en az 3.3 GHz hızında olmasının yanı sıra Turbo Boost sayesinde bu hız 4.6 GHz’e kadar çıkabilecek. Core X ailesi sayesinde Intel’in yegane rakibi olan AMD’nin önüne geçtiğini bu detaylardan rahatlıkla söyleyebiliriz.

Leave a comment!

Add your comment below, or trackback from your own site. You can also Comments Feed via RSS.

Be nice. Keep it clean. Stay on topic. No spam.

You can use these tags:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar.