Lisanslı Yazılım ve Güvenlik
20 Aralık 2017
KaRaKTeR
Paylaş

Telefon bilgisayar gibi teknolojik aletlerde kullanılan yazılımlar ve bu yazılımların kaynakları hayat değiştirecek öneme sahip, lisanslı yazılım bir yazılımı, kullanma hakkına sahip olmamız demektir.  Lisanslı yazılım tercih etmek için, bir çok neden bulunmaktadır.

Yeni Güncelleştirmeler, yazılımda bulunan açıkların kapatılması yazılımdan resmi, destek alabilmek ve gerektiğinde geri para ödemesi, alabilmek için lisanslı yazılımları tercih etmeliyiz. Lisanslı ve korsan yazılımlar arasındaki farklara değinecek olursak korsan yazılımlar, Özellikle de güvenlik üzerine kurulan yazılımlar, Sizin sisteminize bir arka kapı ile ulaşabilirler. İnternetin yaygınlaşması ile geliştiriciler, bu hızlı yaygınlaşmasının ve bilgisayarların kişiselleştirilmesi ne önlem olarak onlar için birçok güvenlik, yazılımları ortaya çıkartmaktalar. Organize suç örgütleri kullanıcıların  pek çok  şekilde virüsten kurtulma orjinal yazılım gibi tescili yalanlarla günümüz teknolojisinde korsanlık yaparak birçok kişiden para ve fidye talep ediyorlar.

Lisanslı yazılım kullanmayan kişiler korsan yazılımlar ile birçok fidye virüsü gibi virüsleri bilgisayarlarına doldurarak birçok fırsatçılara yol açmış oluyorlar. Pek çok  şirket lisanslı yazılım kullanmadıkları için birçok korsan tarafından sürekli saldırıya ve fidyelere maruz kalıyorlar. Çok fazla korsan virüsü ortada yaygın bir şekilde dolaşırken korsan yazılım, kullanmak hiç de akıl mantık işi değildir.  Korsan yazılımcıların şirketlere ve bireylere birçok çeşitli saldırıda bulunmuşlardır. Bu konuda birçok örneği olsa dahi insanlar yine korsan yazılımları kullanmaya devam etmekte. Bir  yazılımı mutlaka lisanslı bir şekilde kullanalım.