Microsoft, Çince ‘nin Kolayca Öğrenilebilmesi İçin iOS Uygulaması Geliştirdi
26 Aralık 2017
KaRaKTeR
Paylaş

Günümüzde dil öğrenebilmek o kadar kolay bir hale geldi ki her an yanımızda taşıdığımız akıllı telefonlarımız sayesinde yabancı dil öğrenebilmek artık zor bir hal almaktan çıktı. Birçok uygulama sayesinde yabancı dil öğrenebilmek yeni bir olay değil aslında ancak Microsoft dünyanın en zor dili olarak gösterilen Çince ‘nin öğrenilebilmesi için AI destekli hem de ücretsiz bir iOS uygulaması geliştirdi.

Microsoft ‘un böyle bir uygulama geliştirmesindeki temel amaç genellikle iş görüşmelerinde yardım alınan tercümanlar olmadan da Çince konuşan birinin konuşmasını anlayabilmek ve onunla iletişim kurabilmektir. Yan Xia adlı bir Microsoft çalışanı “Çinli birini tanıdığını düşünüyorsun ancak Çinli biriyle tanıştığında her ne kadar konuşmak istesen de bunu yapmanın hiçbir yolu yok. Uygulamamız konuşma ve doğal dil işleme teknolojimizden yararlanarak bu sorunu ortadan kaldırıyor.” dedi. Farklı diller aracılığıyla iletişim kurmayı başaranlar için sorun yok ancak bunu gerçekleştiremeyenler için oldukça yararlı bir uygulama gibi gözüküyor.

Uygulama, derin sinir ağları gibi çeşitli AI araçlarını kullanarak söylemeye çalıştığınız cümleleri kavrıyor. AI, yerli Çince telaffuzlarından yararlanarak üretilmiştir ve Microsoft ‘un doğal seslendirme teknolojisini kullanmaktadır. Uygulamayı kullandıkça konuşma yeteneğiniz de gelişecek ve kelimelerin nasıl telaffuz edileceğini rahatlıkla öğrenebileceksiniz. Uygulama şu anda yeni başlayanlar, orta derecedekiler ve uzmanlar olarak farklı sistemlerden oluşmakta. Yan Xia “Uygulama sizinle bir dil öğrenme ortağı gibi çalışacak ve dediklerinize karşı cevaplar vererek sizinle sohbet edecek.” dedi.