Tapu İşlemlerini Hızlandıracak Yeni Sistem; Web-Tapu 
17 Eylül 2017
KaRaKTeR
Paylaş

Tapu sahiplerinin taşınmazlarına ilişkin işlerini internet üzerinden yönetebileceği Web-Tapu sistemi, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirildi.

Sistem, E-devlet kimlik doğrulama sistemi ile birlikte kullanılabilecek. Uygulama sayesinde vatandaşlar taşınmazlarına ait tapu bilgilerini görüntüleyip, gerektiği takdirde karşı tarafın da görüntüleyebilmesi için yetki verebilecek.

Sahtecilik ve Dolandırıcılık İçin Önlem Alınacak 

Taşınmaz mal sahibi, devir işlemlerinin öncesinde başvurularını Web-Tapu aracılığı ile yaparak Tapu Müdürlüğü’ne gitmeye gerek kalmadan işlem sürecini başlatabilecek. Bu sistem sayesinde dolandırıcılık ve sahtecilik girişimlerine karşı da önlem alınmış olacak. Bu kapsamda, Web-Tapu sistemi sayesinde taşınmaz mal sahipleri, Web-Tapu ile taşınmaz malları üzerinde işlem yapılmamasına yönelik beyazda bulunabilecek. Taşınmaz mal sahipleri söz konusu sistem üzerinden yapmak istediği işlemlerin işlemlerin her aşamasında kısa mesaj ile bilgi alacak.

İmza Tarihi Kısa Mesaj ile Bildirilecek 

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’nün hayata geçirdiği uygulama ile birlikte taşınmaz mal sahipleri, elektronik ortamda belgelerini göndererek başvuru yapma, başvurunun hangi aşamada olduğunu işlem sorgulama özelliği ile öğrenme, eksiklikleri ve diğer tüm bilgileri kısa mesaj ile alabilme ve harç-döner sermaye bedelini online olarak ödeme işlemlerini gerçekleştirebilecek. Tapu müdürlükleri tarafından Web-Tapu’dan gelen başvurular yetkili memura havale edilecek, gerekli aşamalar tamamlandıktan sonra işlemi gerçekleştirecek kişiye tapu harcı, döner sermaye hizmet bedeli ve işlemin tamamlanması için imza tarihi ve saati kısa mesaj olarak bildirilecek.