Uçak Bileti Fiyatları Nasıl Araştırılır?
12 Şubat 2015
KaRaKTeR
Paylaş

Uçak Bileti Fiyatları Nasıl Araştırılır?

Uçak bileti fiyat araştırması yapabilmek için öncelikle uçuş tarihinizin netleşmiş olması ve güzergâhınızın belirlenmiş olması gerekmektedir. Bu bilgilerin netleşmesinin ardından bu konuda hizmet veren internet sitelerinden herhangi birini seçebilir ve bilgiler doğrultusunda uçak bileti fiyatlarını öğrenebilir ve aralarından seçim yapabilirsiniz.

Ucuz Uçak Bileti Fiyatları Nasıl Araştırılır?

Ülkemizde son yıllarda birbiri ardında birçok başarılı havayolu firması uçuş yapmaya başlamıştır. Bu firmalar sayesinde oluşan rekabet uçak biletleri fiyatlarının düşmesine neden olmuştur. Örneğin İstanbul’dan İzmir’e uçak bileti almak eskiden hem daha zor hem de daha pahalı iken; günümüzde uçuşlara yeni başlayan firmalar sayesinde fiyatlar yarı yarıya düşmüş sefer sayıları ise kat be kat artmıştır. Bu sebeple özellikle yurtiçi uçuşlarda hemen hemen otobüs bileti fiyatları ile denk gelecek şekilde uygun biletler bulunmuştur. Ancak bu indirimlerden yararlanabilmek ve uçak bileti fiyat araştırması sonucunda en uygun fiyatlara ulaşabilmek için uçuş tarihinden haftalar önce bilet almak en çok tercih edilen yollar arasında yer almaktadır.

Erken Rezervasyon ile Ucuz Uçak Bileti Bulma

Özellikle ülke içindeki uçuşlarda, İstanbul’dan İzmir’e uçak bileti alınması gerektiğinde, kullanılan erken rezervasyon yöntemi sayesinde yarıdan daha ucuz fiyatlarla uçak bileti bulmak mümkün olmaktadır. Genellikle en erken 27 hafta önce yapılabilen bu rezervasyonlar, hem uzun zaman önceden biletleri alarak son anda bilet sıkıntısı yaşanmasını engellemekte hem de uçak bileti fiyat araştırması sonuçlarında en uygun fiyatların ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Uçak bileti fiyatları uçuş zamanı yaklaştıkça yavaş yavaş yükseliş göstermektedir. Bazen uçağın kalkmasına saatler kala uçakta boş yer kalır ise yine erken rezervasyon fiyatlarına düşen biletler mümkün olabilmektedir. Örneğin İstanbul’dan İzmir’e uçak bileti bulmak uçuştan bir önceki gün oldukça yüksek fiyatlarda bulabilirken, uçuşa saatler kala yapılan promosyonlar sayesinde 1/4 oranına varan düşüşler göstermektedir.