Uçan Otomobil Hayal Değil
2 Ocak 2018
KaRaKTeR
Paylaş

Uçan otomobiller artık hayal olmaktan çıktı. Teknoloji sınırları olmayan uçsuz bucaksız bir alandır. Bu alanda yaşanan gelişmeler, filmlerde hayranlıkla izlediğimiz sahnelerin birbir hayata geçirilmesini sağlıyor. Son teknoloji olan hayali uçan otomobiller ise artık film karelerinden çıkarak, gerçek hayattaki yerini alacak. Uçan otomobil çalışması için Nişantaşı Üniversite somut adımlar atmaya başladı. Türk ve Japon ortaklığında yapılması planlanan proje için anlaşma imzalandı.

Japonya’da yer alan Nagasaki Üniversite ile işbirliğine gidildi. Proje başarılı olursa elektrikli uçan arabalar üretilecek. Konunun resmiyetine dair Nişantaşı Üniversitesi tarafından açıklama yapıldı. Çalışma Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi öncülüğünde hayata geçirilecek.

2020’de Hizmete Girmesi Hedefleniyor

Projenin temel amacı çevre dostu teknoloji ve yüksek verimliliktir. Üretilen araçların hem karada, hem de havada ilerlemesi hedefleniyor. Uçan arabaların hayata geçmesi özellikle sağlık alanında çığır açabilir. Trafik sorunu nedeniyle ambulansların yaşadığı sorunlar, uçan arabalar sayesinde tarihe karışabilir. Hatta önümüzde yüzyılda insanlar işlerine uçarak gidebilir. Araçlar ilk etapta tek kişilik ardından da çift kişilk üretilecek.

Projeye dair patent başvuruların ise Silikon Vadisi’nde yapılması planlanıyor. Başlangıç aşamasında proje için 5 milyon dolar ön yatırım yapılacak. İlerleyen süreçte projenin başarı göstermesi durumunda AR-GE, sivil havacılık, teknoloji çalışmaları yürüten kurumların da dahil olması bekleniyor. Türkiye geleceğine de önemli katkılar sunacak olan proje devlet desteğini de arkasına aldı.