Windows 10 Nasıl Sıfırlanır İşte Detaylar
29 Kasım 2016
KaRaKTeR
Paylaş

windows-10-sifirlamakÖzellikle bilgisayarlarda sıkıntı yaşandığında tercih edilen sıfırlama ya da sonlandırma işlemi Windows’un kullanıcılarına sağladığı yeni bir kolaylıktır. Herhangi bir sorun baş gösterdiğinde sıfırlama ya da yeniden yapılandırma işlemini kullanabilirsiniz. Bilgisayarınızı sıfırladıktan sonra tekrar indirip baştan kurabilmeniz mümkün. Bu işlem sırasında korunmasını istediğiniz herhangi bir dosya olursa onlara bir zarar gelmeyecek.

Windows 10 Sıfırlama

Bilgisayarınızın sıfırlanması için yapmanız gereken ilk şey, başlat menüsünden ayarlara gelmek.  Ayarlara gelebilmenin bir diğer yolu da hızlı işlem merkezinden tüm ayarlar seçeneğini tıklamak. Ayarları seçtikten sonra güncelleştirme ve güvenlik kısmına tıklamalısınız. Bu noktada karşınıza kurtarma bölmesi açılacak. Kurtarmaya tıklayın. Kurtarmaya bastıktan sonra karşınıza bu bilgisayarı sıfırla başlığı çıkacak, onun hemen altındaki başlayın olduğu kısma tıklayın. Bu noktada karşınıza korumak istediğiniz dosyalar olup olmadığına dair bir takım kutucuklar çıkacak. Korumak istediğiniz herhangi bir dosya ya da program varsa oradan seçebilirsiniz.

Sıfırlama İşlemi

Sıfırlama işlemiyle birlikte korunmasını istediğiniz kişisel ne varsa korumanız mümkün. Fotoğraf, müzik, video vb. ne olursa sıfırlamanın son basamağında dikkat ederek seçmelisiniz. Bunun dışında, silinmesini istediğiniz dosyalar ise geri döndürülmemek üzere silinecektir. Dosyalarımı sakla butonuna bastıktan sonra işlemin tamamlanmasını beklemelisiniz. İşlem, uzun sürebilir ancak sonrasında tamamlanmış ve yeni bir sistem ortaya çıkacak. Bu işlem sonunda dosyalarınız da olduğu yerde kalacaktır.