Ana Sayfa » İnternet

Yandex Arama Motoruna Sitemap Nasıl Eklenir?

Ekleme Tarihi : 21 Kasım 2016 – 00:42

yandexTürkiye piyasasında hızlıca yer edinen Yandex, birçok kişi tarafından kullanılan bir arama motorudur. Tam da bu nedenle web sitenizi Yandex’e eklemeniz önemlidir. Yandex’e site ve sitemap eklemek oldukça basit adımlarla hızlıca yapılabilir. Önce site ekleme işlemini yapıp ardından sitemap ekleme aşamasına geçebilirsiniz. Her ikisi de oldukça basit adımlardan oluşan eylemleri kapsamaktadır.

Yandex’e Site Ekleme

Yandex’i açıp giriş yaptıktan sonra arama kısmına webmaster yazın ve webmaster.yandex.com.tr adresine tıklayın. Ardından kullanmaya başla butonuna tıklayın ve işleme başlayın. Karşınıza çıkacak olan kısımda site ekle butonunu göreceksiniz. Ona tıklayın ve sitenizin adresini kutucuğa yazdıktan sonra ekle butonuna basın. Ardından siteyi doğrulamak için karşınıza çıkacak sayfadaki yönergeleri izleyin. Bu aşamada Yandex size bir html sayfası verecek ve bu sayfayı sitenin ana dizini içine taşımanızı isteyecek. Doğrulama yani hak sahibi olduğunu ispat etme işlemi için bunu yapmanız şarttır. İşlemi tamamlayıp sitelerinizi Yandex üzerinden yönetmeye başlayabilirsiniz.

Yandex’e Sitemap Ekleme

Site ekleme işlemini yaptıktan sonra soldaki menüde indeksleme ayarları sekmesinin altında yer alan site haritası dosyaları kısmına gelin ve kutucuğa web site adresinize sitemap.xml ile yine site adresiniz ile sitemap.xml.gz uzantılı haritaları ekleyin. Ekleme işlemi başarılı olmuşsa site haritası dosyaları kısmında iki adet veri görünecektir. Yandex onayından sonra site haritanız yeşil görünecektir.

Leave a comment!

Add your comment below, or trackback from your own site. You can also Comments Feed via RSS.

Be nice. Keep it clean. Stay on topic. No spam.

You can use these tags:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar.